Türkiye’den Daha Fazla Altına Sahip Ülkeler

Araştırmalarımın sonunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kasalarında altın olduğunu öğrendikten hemen sonra diğer ülke merkez bankalarının kasalarında ne kadar altın olduğunu merak ettim. Bu rakamlara IMF’nin kendi sitesindeki raporlardan erişebildim. Size meraklısı iseniz dünyadaki altın stoklarını, hangi ülke ne kadar altına, dolara, dovize sahip oradaki raporlardan öğrenebilirsiniz.Uğruna savaşlar yapılan filmler çekilen bu sarı maden için ne söylesek olmaz ama sizlere hangi devletin ne kadar altını var söyleyebiliriz. Siz sormadan söyleyelim bu altınlar güvenlikli depolarda üst üst dizilmiş külçe altın şeklinde saklanıyor. Artık başlayalım.

@finanstipi

En Çok Altına Sahip Devletler

♬ original sound – teknotipi2023 – Finanstipi

Dünyada en fazla altına sahip devlet Amerika Birleşik Devletleri 8.133 ton altına sahip. dolar karşığı 470 milyon dolar ediyor.  Kentucky’ de bulunan Fort Kno isimli kasada saklanıyor ve ABD ordusu tarafından korunuyor. O kadar çok altın varki bu altınları satarak 8.722 tane 2023 model Ferrari alabilirsiniz.

  1. sıradaki ülke Almanya 194 milyon dolarlık altına sahip Almanya merkez bankasında saklanan bu altınlar ile 3360 tane okul yaptırabilirsiniz. Gerçi bu kadar öğrenci bulabilir misiniz onu bilemeyiz.
  2. sıradaki İtalya 2451 ton altına sahip. Piyasa değeri 147 milyon dolar. İtalya iserse altınları satıp yerine 183.979 tane İphone 14 satın alabilir. Satın aldığı iphone larla 67 YIL BOYUNCA her gün yeni bir iphone 14 kullanabilir.
  3. sırada olan Fransa 2436 ton yani 141 milyon dolarlık altına sahip. Bu altınla 490 tane okulu inşaatını sıfırdan yaptırıp içerisine spor salonu ve bilim laboratuvarı kurabilirsiniz.
  4. sırada yer alan Rusya 2298 Ton altına sahip. 133 Milyon dolara denk gelmekte.
  5. sırada şaşırtan bir ülke Çin Halk Cumhuriyeti bulunuyor. 1948 ton yani 112 milyon dolarlık fiziksel altına sahip Çin büyüyen ekonomisi ile gelecekte yükselebilecek mi birlikte göreceğiz.
  6. sırada dünyanın kasası olarak bilinen İsviçre yer alıyor. Coğrafi olarak küçük ülkenin 1040 ton gibi devasa bir altın rezervi var. İsviçre Ulusal Bankası’nda saklanan bu rezerv ülkenin para birimine de güç verip değerini korumasını sağlıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.