Bitcoin Stake Edilebilir mi? Bitcoin Kilitleyerek Bitcoin Kazanılabilir mi?

İlk olarak 1-2 cümle ile stake’nin ne olduğunu bilmeyenlere açıklayıp konumuza öyle devam edelim.

  • Eğer kripto paralarda blok zinciri teknolojisinin ne olduğunu bilmiyorsanız stake; sizin için klasik bankacılıktaki vadeli hesap gibidir. Hesabınıza nakit para(bizde bitcoin) yatırırsınız ve bu hesap bakiyenizden faiz kazanırsınız. Bu sürede örneğin 90 gün paranın kitli kalır. Blok zinciri teknolojini bilmeyenler için bu kısa açıklama yeterli olacaktır.
  • Eğer yazılıma meraklıysanız ve blok zinciri teknolojinin nasıl çalıştığını biliyorsanız. Bu sayfayı okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca meraklısına Proof of Work ve Proof of Stake okumalarını tavsiye ediyorum.

Konumuza dönersek pek çok borsa veya uygulama, üyelerinin popüler olmasından ötürü Bitcoin’lerini stake etmesini, 30-60-90-360 gibi günlerde borsada kilitleyerek bu işlemden faiz geliri elde edeceğini taahhüt etmekte. Sanki bir problem yokmuş gibi geliyor değil mi? Üyeler için oldukça cazibeli faiz oranları sunarak üyelerinden borsa cüzdan adreslerine sahip oldukları Bitcoin leri transfer etmelerini istiyor. Müşteri memnun pasif gelir elde ediyor, borsa memnun elindeki Bitcoin sayısını arttırıyor. Fakat tüm burada bir sorun var. Çünkü Bitcoin kullandığı teknolojiden ötürü stake edilen bir teknolojiye sahip değil.

Nasıl yani? Dediğini duyar gibiyim. Bitcoin stake edilemiyorsa tüm bu borsalar neden ısrarla bizden Bitcoin stake için istiyor? Durumun ilginçleşmeye başladığı noktaya hoş geldiniz. İsimlerini tek tek yazmaya ve ekran görüntülerini almanın gerekliliği olmadığı düşünüyorum. Tüm borsa uygulamalarında Bitcoin stake sayfası var. Peki nasıl oluyor da stake edilemeyen Bitcoin için “Bitcoin Stake Edin” başlıklı duyurular yapılıyor.

Bütün bu karmaşa aslında Ethereum yaratıcı Vitalik Buterin’in Ethereum 2.0 teknolojine geçeceğini duyurması ile başladı. Tam burada Bitcoin stake konuyla Ethereum ne alakası var demeniz olası. Fakat devamında emin olun anlayacaksınız.

Ethereum 2.0 özetle yüksek işlem gücüne sahip bilgisayarlar ile madenciliği bırakarak çevre dostu olacağı söylemiyle Proof of Stake teknolojini kullanacağını duyurmasıyla başladı. Artık ethereum madenclikle elde edilmeyecek, stake edilerek kazanılacaktı. Stake kavramı Ethereum ile ortaya çıkmadı ama popüler yapan Ethereum oldu.

İşte burada kripto para toplulunun belkide tek sevmediğine özelliği tekrar ortaya çıkmakta. İnsanlar gördüğüne değil gerçek olmasını istediklerine inanmayı tercih ediyor. Bu Bitcoin’in ilk ortaya çıkışından beri hiç değişmedi. Biz internet sitemizde veya sosyal medya’da Bitcoin stake edilemez, bu şekilde Bitcoin kazanamazsınız dedikçe insanlar inanmak istediklerini tercih etti. İlk olarak dolandırıcı web siteleri “Bitcoin stake” vaadi ile reklam verip zavallı Bitcoin sahiplerinin Bitcoinleri ile ortadan kayboldular. Stake dolandırıcılığı yazımızı takiplerimiz hatırlayacaktır. Fakat bir noktada bu yalan o kadar popüler toldu ki tüm büyük ve güvenilir borsalar dahi rakiplerinden geri kalmamak için “Bitcoin Stake Edin” başlıklı reklamalara başladılar. Ethereum’un popülerleştirdiği stake kavramı, Bitcoin sahiplerinin pasif gelir umuduna dönüştü. Kısacası tüm borsaların stake etme vaadi ile topladığı Bitcoinler aslında sadece vadeli hesaba para yatırıp faiz kazanmaktan ibaret. Bitcoin hala yanlızca madencilikten elde ediliyor ve Bitcoin hala stake edilemiyor. İlginç ve üzücüdür ki Bitcoin topluluğu hala olmayan bir stake işlemine inanmayı tercih ediyor. Gerçeğin ne olduğu inanılmak istenenden sonra geliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.